Aihearkisto: Ajankohtaiset

HS: Suomalaiset haluavat karsia Yleisradion tehtäviä

Helsingin sanomien tekemän tutkimuksen mukaan suomalaiset haluaisivat karsia Yleisradion tehtäviä. Helsingin sanomien mukaan Yle-kriittisyyttä on voimistanut myös kasvanut tietoisuus kaupallisen median vaikeuksista. Jatkuvat uutiset yt-neuvotteluista ja säästöistä eivät ole jääneet huomaamatta.

Helsingin sanomien haastattelema nimetön kansanedustaja kertoo: ”Ylen ohjelmapolitiikka ei tyydytä merkittävää osaa suomalaisista. Koska he kokevat, että se tapahtuu monopolin kautta verorahalla, se luo kovaa painetta poliittiseen päättäjään.”

Eräs keskustan kansanedustaja kertoo Helsingin sanomille: ”Eduskunnassa on ymmärrys siitä, että muu mediakenttä on ahtaalla. Kun muista toimituksista on infossa paikalla yksi toimittaja, Ylestä voi edelleen olla kolme tai neljä tyyppiä. Resurssiero näyttää valtavalta”.

Myös Helsingin sanomat on arvostellut Yleisradion toimintaa. Yleisradion toiminta rahoitetaan pakkoverolla joka vaikeuttaa kaupallisten toimijoiden toimintaa.

Helsingin sanomien uutinen.

Caruna talousvaikeuksissa

Yhtiö Caruna ilmoitti vastikään korottavansa sähkönsiirtomaksuja verkossaan jopa 30%. Yhtiön työntekijä Ari Koponen puolustaa korotuksia yhtiönsä huonolla kannattavuudella.

-Yrityksen täytyy tuottaa voittoa, Ari Koponen pohtii. Ari Koposen luotsaaman yhtiön menestys onkin ollut heikko, sillä se on joutunut lainaamaan rahaa emoyhtiöltään, jonka takia yritys ei ole voinut maksaa myöskään veroja.

-Toiselta puolen tämä korotus ei kata koko investointia, vaan me joudumme tämän lisäksi lainaamaan rahaa huomattavia määriä. Ja sillä on hinta.”, Koponen kertaa yhtiönsä huonoa taloustilannetta. ”Carunan tulos oli nolla”, Koponen muistuttaa. YT-neuvotteluihin yrityksessä ei ole kuitenkaan vielä jouduttu ja yrityksen henkilöstö työskentelee sitoutuneesti taltuttaakseen talousongelmat.

Jyrki Tammivuori jyrki.tammivuori@caruna.fi Talousjohtaja
Ari Koponen ari.koponen@caruna.fi Sihteeri
Harri Pynnä harri.pynna@caruna.fi Tiedottaja
Timo Jutila timo.jutila@caruna.fi Työntekijä
Riikka Hirvisalo-Oja riikka.hirvisalo-oja@caruna.fi Työntekijä
Jörgen Dahlqvist jorgen.dahlqvist@caruna.fi Palkanlaskija
Tommi Saikkonen tommi.saikkonen@caruna.fi Kaapeliasentaja
Katriina Kalavainen katriina.kalavainen@caruna.fi Siivooja
Henna Tuominen henna.tuominen@caruna.fi Siivooja
Maria Stenfors maria.stenfors@caruna.fi Siivooja
Heikki Linnanen heikki.linnanen@caruna.fi ATK-tukihenkilö

Entinen virkamies: maahanmuuton kulut kymmenkertaistuvat

Työ- ja elinkeinoministeriön entinen työntekijä Erkki Virtanen uskoo, että maahanmuuton kulut kymmenkertaistuvat 1,5 miljardiin euroon. Virtasen mukaan kulut 5 000 maahanmuuttajan kotouttaminen on viime vuosina maksanut 150 miljoonaa euroa ja jos tulijoita on jatkossa 50 000 kulut nousevat 1500 miljoonaan euroon. Virtanen eläköityi viime syksynä eikä Työ- ja elinkeinoministeriö ole toistaiseksi kommentoinut entisen työntekijänsä väitteitä.

Virkamiehen haastattelun teki Yleisradio.

Anarkistien leirissä huojuu

Anarkistien puhemies Suvi Auvinen on suivaantunut toisilta anarkisteilta saamiltaan uhkailuista. Auvinen kirjoittaa blogissaan kohtaamastaan uhkailusta anarkisteilta:

”Yksi Soldiers of Odinin Tampereen ryhmän soturi on lähetellyt lukuisilla Twitter-tileillään erilaisia uhkauksia ja törkeyksiä minulle jo pitkään, tahdin kuitenkin kiihdyttyä merkittävästi twiitattuani kuvan Tampereen Loldiers of Odin-pellepartiosta ja etenkin esiinnyttyäni Yle Perjantai-lähetyksessä.”

Muutama vuosi sitten Auvisen luotsaamat anarkistit polttivat Helsingissä kaksi poliisiautoa.

Poliisi puuttuu vihakirjoituksiin

Helsingin poliisi yhteistyössä Keskusrikospoliisin kanssa alkaa puuttumaan netissä vellovaan vihakirjoitteluun.

– Olemme sopineet keskusrikospoliisin kanssa, että alamme puuttua netissä olevaan vihapuheeseen. Tarkoitus on sopia sen seurannasta, miten nettipoliisit siihen puuttuvat ja miten sosiaalisessa mediassa mahdollisesti rikoksen tunnusmerkistön täyttävää vihapuhetta aletaan tutkia, poliisipäällikkö Lasse Aapio sanoo.

Viimeksi Li Andersson kiihdytti tunteita UNHCR:n vastaisella kirjoituksellaan.

Mediat: Katupartioiden johtajilla rikostaustaa

MTV:n mukaan Soldiers of Odinin Joensuun johtajilla on taustallaan useita rikostuomioita. Johtokolmikolla on tuomioita pahoinpitelyistä ja kaksi heistä on tuomittu myös varkauksista.

Asikkalassa perustetun Asikkalan Turvan aktiivi sai vuonna 2001 puolentoista vuoden vankeustuomion muun muassa virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta, törkeästä pahoinpitelystä ja huumausainerikoksesta, Etelä-Suomen Sanomat kertoo.

Helsingin Sanomat oli tutkinut kolmen katupartion johtajien tuomiot. Kaikilla partioiden johtajilla oli rikostuomioita, osalla myös väkivaltarikoksista.

Pohjolan Sanomat ja Lapin Kansa kertoivat aiemmin, että Soldiers of Odinin kemiläisjohtaja tuomittiin vuonna 2005 pahoinpitelystä.

Viimeksi kaksi Loldiers of Odinin ryhmittymän jäsentä tuomittiin sakkoihin.